Ako vybrať robotickú kosačku?
Primárnym parametrom pre výber vhodnej robotickej kosačky na trávu je maximálna plocha kosenia udávaná výrobcom (s ohľadom na veľkosť záhrady), maximálna šírka a výška záberu a pre pokročilejšie ovládanie tiež možnosť prepojenia s mobilnou aplikáciou pomocou technológie Bluetooth. Pre využitie na členitejšej záhrade odporúčame sledovať tiež údaj maximálneho sklonu terénu.
Výkon a maximálna plocha kosenia
Väčšina výrobcov u robotických kosačiek uvádza maximálnu alebo optimálnu plochu (v m2), pre ktorú je daný model stavaný. Tento údaj primárne vychádza z pokosenej plochy na jedno nabitie a šírky záberu. Podľa týchto údajov môžete jednoducho určiť či je daný model robotickej kosačky vhodný práve pre vašu záhradu. V našej ponuke nájdete lacné robotické kosačky pre menšie záhrady o rozmere 250 až 500 m2, ale tiež sofistikovanejšie roboty pre väčšie a členitejšie domáce záhrady do plochy až 1500 m2.
Šírka a nastaviteľná výška kosenia
Podobne ako u klasických rotačných kosačiek je tiež u tých automatických potreba myslieť na maximálnu šírku záberu. Pre menšie záhrady je výhodnejšie vyberať modely s menším záberom od 15 do 20 cm, ktoré umožňujú dosiahnuť oveľa lepšiu mobility i v úzkych miestach záhrady. Podľa typu trávnika je dôležité sledovať tiež parameter výšky strihu, ktorý je možné u väčšiny autonómnych kosačiek na trávu nastaviť v niekoľkých krokoch v štandardnom rozpätí od 20 do 50 mm.
Sváživosť terénu a úroveň hlučnosti
Medzi nemenej dôležité parametre pri výbere správneho záhradného robota patrí tiež maximálna úroveň sklonu terénu, pre ktorý je daný model stavaný. Obecne platí, že čím výkonnejší model (záber/výdrž), tým vyšší sklon terénu dokáže zvládnuť. Väčšina cenovo dostupných automatických kosačiek v našej ponuke zvládne sklon terénu od 25 do 45 stupňov.
Dôležitým parametrom pri výbere je tiež udávaná úroveň hlučnosti, ktorú záhradný robot na trávu vydáva pri prevádzke. Ak nechcete rušiť seba alebo svojich susedov, odporúčame vyberať stroje s hlučnosťou pod 65 dB, ktoré sa považujú za tiché.
Náš tip
Pred prvým zapnutím robota na trávu odporúčame plochu trávnik najskôr dôkladne pokosiť klasickou kosačkou, aby sa tráva dostala na požadovanú výšku. Tú potom bude inteligentná záhradná kosačka udržiavať. Robotické kosačky slúžia pre pravidelné kosenie a udržiavanie trávnatých plôch, nie pre jednorázové pokosenie raz za niekoľko dní.
Ako nainštalovať robotickú kosačku?
Pre sprevádzkovanie automatickej kosačky na domácej záhrade nie je potreba väčšej odbornej znalosti a zvládne ju i menej skúsený užívateľ. Väčšina výrobcov má pre inštaláciu pripravené intuitívne návody, ktoré užívateľa prevedú krok za krokom. U chytrých kosačiek na trávu s Bluetooth pripojením je možné pre sprevádzkovanie využiť tiež intuitívneho sprievodcu v mobilnej aplikácii. Túto možnosť ponúkajú napríklad modely Indego S+ 500 a Indego M+ 700 od výrobcu záhradnej techniky Bosch.
Vymedzenie plochy vodiacim drôtom
Väčšina autonómnych kosačiek funguje na veľmi jednoduchom princípe s vymedzením hraníc kosenia. Toho je docielené za pomoci vodiaceho kábla. Ten sa pokladá na zem, poprípade umiestňuje len pár centimetrov pod povrch po celej hranici požadovanej plochy. K jeho upevneniu slúžia dodávané kolíky, pričom práve tento drôt vymedzuje priestor, v ktorom sa robotická kosačka pohybuje.
Existujú robotické kosačky bez drôtu?
Automatická kosačka bez kábla môže fungovať niekoľkými spôsobmi - z priestoru vymedzenej plochy stroj nevybočí buď vďaka senzorom rozpoznávajúcim trávnik od iného povrchu, vymedzovacej technológii na princípe GPS, alebo vizuálnym systémom skenujúcim okolitý povrch. Vodiaci kábel potom v takých prípadoch nie je potreba - táto technológia u lacnejších modelov zatiaľ nie je príliš rozšírená.