Ručné pilníky a rašple sú základné nástroje pre ručné obrábanie kovu, dreva a plastov. Zámocké pilníky majú rôzne profily – ploché, okrúhle alebo trojuholníkové – pre presné opracovanie detailov. Rašple s hrubými zubami slúžia na rýchle odstraňovanie materiálu, najmä u dreva. Zobraziť viac
Pilníky a rašple sú základné ručné nástroje určené na presné uberanie materiálu, tvarovanie, zahlazovanie, odhrotovanie alebo ostrenie povrchov z rôznych materiálov, predovšetkým kovov, ale aj dreva, plastu a ďalších. Zatiaľ čo pilníky pracujú pomocou jemných, husto usporiadaných rezných zubov (sekov), rašple používajú jednotlivé, hrubšie zuby pre rýchle odobratie materiálu z mäkších materiálov ako je drevo. Oba typy nástrojov sú nepostrádateľné v zámočníctve, strojárstve, stolárstve, modelárstve aj v bežnej dielni pre dokončovacie práce a finálne úpravy.
Základné typy pilníkov a rašplí podľa tvaru
Ploché pilníky
Jednoznačne najuniverzálnejší a najčastejšie používaný typ. Ich obdĺžnikový prierez je ideálny pre obrábanie rovných vonkajších plôch, zarovnávanie hrán, pilovanie vonkajších oblúkov a odstraňovanie otrepov. Väčšina plochých pilníkov má hlavné pracovné plochy opatrené krížovým sekom pre efektívne uberanie materiálu a užšie hrany s jednoduchým sekom, čo umožňuje pracovať aj v pravých uhloch. Sú dostupné v mnohých dĺžkach a hrubostiach, čo z nich robí základný kameň každej pilníkovej výbavy.
Okrúhle pilníky
S plne kruhovým profilom sú tieto pilníky určené špecificky pre prácu s kruhovými a zakrivenými tvarmi. Perfektne sa hodia pre zväčšovanie alebo zahlazovanie vyvŕtaných otvorov, vytváranie vnútorných zaoblení, pilovanie konkávnych plôch a rôznych žliabkov, kde by sa plochý alebo hranatý pilník neuplatnil. Rovnako ako ostatné typy, aj okrúhle pilníky sa vyrábajú v rôznych priemeroch a hrubostiach.
Štvorhranné pilníky
Ich štvorcový prierez so štyrmi pracovnými plochami ich predurčuje pre opracovanie vnútorných pravých uhlov a drážok. Umožňujú precízne vytvoriť alebo upraviť štvorcové otvory, drážky pre perá, hlboké pravouhlé výrezy alebo iné geometrické tvary, kam je potrebné zasiahnuť do rohu s rovnými stenami. Sú nevyhnutné pre presnú nástrojársku a zámočnícku prácu.
Trojhranné pilníky
Vďaka svojmu trojuholníkovému prierezu (najčastejšie s uhlom vrcholových 60°) excelujú pri pilovaní ostrých vnútorných uhlov menších než 90°. Sú ideálne pre prácu v tesných rohoch, vytváranie V-drážok, zárezov a tiež pre tradičný úkon – ostrenie zubov niektorých typov píl, kde tvar pilníka zodpovedá tvaru medzizubnej medzery.
Pologuľaté pilníky
Tieto veľmi univerzálne pilníky ponúkajú kombináciu dvoch profilov v jednom nástroji: jedna strana je plochá, druhá zaoblená. To umožňuje plynule prechádzať medzi pilovaním rovných plôch a vnútorných oblúkov či otvorov bez nutnosti meniť nástroj. Vďaka tejto všestrannosti sú obľúbené ako v kovovýrobe, tak pri práci s drevom, šetria čas a miesto v sade náradia.
Rašple
Na rozdiel od pilníkov s ich jemnými sekmi majú rašple individuálne tvarované, ostro vystupujúce zuby určené pre agresívne a rýchle uberanie materiálu. Sú primárne určené pre prácu s mäkkými materiálmi, ako je drevo (najmä pre hrubé tvarovanie), sadrokartón, niektoré plasty, koža alebo napríklad kopytá koní. Poskytujú veľmi rýchly úber, ale zanechávajú hrubší povrch, ktorý následne vyžaduje zahlazenie pilníkom alebo brúsnym papierom. Rašple sa tiež vyrábajú v rôznych tvaroch (ploché, pologuľaté, okrúhle).
Sady pilníkov pre komplexnú výbavu
Výhody sád
Nákup pilníkov v sadách je často praktickejší a ekonomicky výhodnejší než obstarávanie jednotlivých kusov. Sady obvykle obsahujú výber najbežnejších tvarov (plochý, pologuľatý, okrúhly, trojhranný, štvorhranný) a často aj rôznych hrubostí, čo poskytuje komplexný základ pre väčšinu bežných pilovacích prác. Súčasťou väčších sád môžu byť aj rašple. Obľúbené sú tiež sady ihlových pilníkov, čo sú veľmi malé pilníčky rôznych profilov určené pre jemnú a precíznu prácu v modelárstve, hodinárstve alebo pri výrobe šperkov.
Výber správneho nástroja
Tvar podľa obrobku, hrubosť podľa materiálu a cieľa
Pri výbere vždy zohľadnite tvar opracovávanej plochy – pre rovné plochy plochý pilník, pre otvory okrúhly atď. Voľba hrubosti seku (alebo typu rašple) závisí na type materiálu (mäkšie materiály a hrubšie práce znesú hrubší sek/rašpľu) a na fáze práce (začnite hrubším sekom pre rýchly úber, dokončujte jemnejším pre hladký povrch). Univerzálnym kompromisom je často polohrubý sek (č. 2).
Kvalita materiálu a rukoväť
Kvalitné pilníky a rašple sú vyrobené z vysoko uhlíkovej nástrojovej ocele a majú precízne vytvorený a kalený sek. Nemenej dôležitá je kvalitná a bezpečná rukoväť (drevená alebo plastová), ktorá by mala byť na tŕň pilníka pevne nasadená. Nikdy nepracujte s pilníkom bez rukoväte, hrozí vážne poranenie dlane o ostrý tŕň!
Použitie a údržba pilníkov a rašplí
Správna technika a bezpečnosť
Materiál vždy pevne upnite do zveráka. Pilník veďte plynulými, rovnomernými ťahmi vpred s primeraným tlakom, využívajte celú dĺžku nástroja. Pri spätnom pohybe pilník nadvihnite alebo aspoň znížte tlak, aby ste neotupovali zuby. Používajte ochranné okuliare a tiež sa uistite, že rukoväť pilníka pevne drží.
Čistenie a skladovanie
Počas práce sa zuby pilníka zanášajú materiálom (tzv. "zapichovanie"), čo znižuje jeho účinnosť. Je preto nevyhnutné pravidelne čistiť sek pomocou špeciálnej drôtenej kefy na pilníky (file card). Po práci pilníky očistite a skladujte ich na suchom mieste, ideálne tak, aby sa vzájomne nedotýkali svojimi pracovnými plochami (napr. v puzdre, stojane alebo zavesené), aby nedochádzalo k otupeniu zubov.
Nevyhnutné nástroje pre tvarovanie a dokončovanie
Pilníky a rašple sú nepostrádateľnými nástrojmi pre precíznu úpravu a tvarovanie širokej škály materiálov. Vďaka rozmanitosti tvarov, veľkostí a hrubostí sekov si môžete vybrať presne ten správny nástroj pre každú úlohu, od hrubého opracovania dreva rašpľou až po jemné doladenie kovových súčastí ihlovým pilníkom. Správny výber a starostlivosť o tieto nástroje vám zaistí efektívnu prácu a profesionálne výsledky.