Drážkovacie frézy do dreva sú určené k vytváraniu presných drážok, škár a zárezov do dreva, plastov alebo kovov. Vyrábajú sa z tvrdokovu (HM) alebo rýchloreznej ocele (HSS) a majú rôzne profily – rovné, V-profil alebo T-drážky. Používajú sa v stolných alebo ručných frézkach. Zobraziť viac
Drážkovacie frézy patria medzi najzákladnejšie a najčastejšie používané nástroje pre horné frézky, nevyhnutné pre každého stolára, nábytkára, modelára i pokročilého kutila. Tieto univerzálne nástroje sú primárne určené k vytváraniu presných drážok, žliabkov, polodrážok (falcovanie), čapových otvorov alebo k zarovnávaniu a formátovaniu hrán drevených materiálov, MDF dosiek, laminátov a niektorých plastov. Správny výber drážkovacej frézy a jej správne použitie sú kľúčové pre dosiahnutie čistých, presných a profesionálne vyzerajúcich výsledkov vo vašich projektoch.
Kľúčové vlastnosti drážkovacích fréz
Základná konštrukcia a typy britov
Najbežnejším typom je priama drážkovacia fréza, ktorá má obvykle dva rovné brity rovnobežné s osou otáčania. Tieto brity odoberajú materiál ako na čele frézy (pri zanorení), tak na jej obvode (pri bočnom posuve). Pre zaistenie dlhej životnosti a schopnosti opracovávať i tvrdšie materiály sú dnes brity takmer výhradne vyrábané z tvrdokovu (TK, spekaný karbid, HM/HW). Tento materiál ponúka výrazne vyššiu odolnosť proti opotrebovaniu a tepelnému namáhaniu než staršia rýchlorezná oceľ (HSS). Niektoré varianty môžu mať jeden brit (pre menšie priemery) alebo viac britov pre špecifické aplikácie.
Rozmery: Priemer a rezná dĺžka
Dva základné rozmery definujú možnosti drážkovacej frézy. Priemer frézy (D) určuje šírku výslednej drážky. Bežne sa pohybuje od veľmi malých priemerov (napr. 3 mm pre jemné práce) až po veľké priemery (20 mm a viac) pre robustné drážky alebo väčší úber materiálu. Rezná dĺžka (L) udáva maximálnu hĺbku, do ktorej môže fréza na jeden priechod efektívne rezať, respektíve maximálnu hĺbku drážky, ktorú je možné vytvoriť. Je dôležité voliť frézu s dostatočnou reznou dĺžkou pre zamýšľanú hĺbku drážky, avšak hlboké drážky je vždy bezpečnejšie a kvalitnejšie vytvárať na viac priechodov.
Priemer upínacej stopky
Stopka je časť frézy, ktorá sa upína do klieštiny hornej frézky. Je naprosto zásadné zvoliť frézu s priemerom stopky odpovedajúcim klieštine vášho stroja. V Európe sú štandardom priemery 6 mm, 8 mm a 12 mm. Menší priemer 6 mm je typický pre ľahšie práce a menšie frézky. Najrozšírenejší je priemer 8 mm, ktorý ponúka dobrý kompromis medzi stabilitou a univerzálnosťou pre hobby i profesionálne použitie. Stopka 12 mm poskytuje najvyššiu tuhosť, je vhodná pre výkonné frézky a náročné aplikácie s veľkým úberom materiálu. Nikdy nepoužívajte frézy s iným priemerom stopky, než pre aký je určená klieština vašej frézky.
Počet britov a ich geometria
Väčšina štandardných drážkovacích fréz má dva brity (Z2), čo predstavuje optimálnu rovnováhu medzi rýchlosťou úberu a kvalitou rezu pre väčšinu aplikácií vo dreve. Existujú i jednobrité (Z1) varianty pre malé priemery alebo špeciálne aplikácie a viacbrité (Z3, Z4) pre veľmi hladký finiš v priemyselnom použití. Okrem priamych fréz existujú i špirálové drážkovacie frézy (podobné vrtákom), ktoré ponúkajú lepší odvod triesok a čistejší rez v problematických materiáloch (napr. lamináty), ale bývajú drahšie.
Ako vybrať správnu drážkovaciu frézu
Podľa rozmerov požadovanej drážky
Najskôr si ujasnite požadovanú šírku a hĺbku drážky. Priemer frézy by mal presne odpovedať požadovanej šírke. Ak potrebujete širšiu drážku, než je dostupný priemer frézy, môžete ju vytvoriť viac priechodmi s bočným posunom pomocou bočného dorazu frézky. Rezná dĺžka frézy by mala byť aspoň taká, ako je požadovaná hĺbka drážky. Pamätajte však, že hlboké drážky je vždy lepšie frézovať postupne, na viac priechodov s menším úberom materiálu (napr. po 3-5 mm na jeden priechod, v závislosti na materiáli a výkone frézky).
Podľa opracovávaného materiálu
Pre väčšinu bežných materiálov, ako je masívne drevo (mäkké i tvrdé), drevotrieska, MDF, HDF, preglejka alebo laminované dosky, sú ideálnou voľbou frézy s tvrdokovovými britmi (TK/HM). Ponúkajú dlhú životnosť a čistý rez. Pre veľmi abrazívne materiály alebo pre maximálnu životnosť v profesionálnom nasadení môžu byť vhodné frézy so špeciálnymi povlakmi alebo z ešte odolnejších druhov karbidu.
S ohľadom na výkon frézky a typ práce
Uistite sa, že priemer stopky odpovedá vašej frézke. Pri výbere fréz s väčším priemerom (napr. nad 16 mm) zvážte výkon vašej hornej frézky. Slabšie stroje môžu mať problém s plynulým úberom materiálu u veľkých priemerov, čo môže viesť k vibráciám, páleniu materiálu alebo preťaženiu motora. Pre veľké priemery fréz je nutné znížiť otáčky frézky podľa odporúčania výrobcu.
Bezpečnosť a osvedčené postupy
Nevyhnutnosť osobných ochranných prostriedkov (OOPP)
Práca s hornou frézkou vyžaduje dôsledné používanie ochranných pomôcok. Ochrana zraku (okuliare alebo štít) a ochrana sluchu sú absolútna nutnosť. Vzhľadom k produkcii jemného prachu je vysoko doporučen i kvalitný respirátor (minimálne FFP2). Samozrejmosťou by mala byť pevná obuv a priliehavý pracovný odev.
Správna inštalácia a nastavenie otáčok
Pred inštaláciou alebo výmenou frézy vždy odpojte stroj od napájania. Stopku frézy zasuňte dostatočne hlboko do čistej klieštiny (minimálne 2/3 dĺžky stopky, nikdy nie až na doraz k britom) a pevne ju utiahnite. Nastavte požadovanú hĺbku frézovania. Veľmi dôležité je nastaviť správne otáčky frézky – obecne platí, že čím väčší je priemer frézy, tým nižšie by mali byť otáčky, aby sa zabránilo prehrievaniu a páleniu. Riaďte sa manuálom vašej frézky a odporúčaniami pre daný typ a priemer frézy.
Technika frézovania: Postupný úber a plynulý posuv
Ako už bolo zmienené, hlboké drážky vytvárajte vždy na viac priechodov. Tým šetříte nástroj, motor frézky a dosiahnete čistejší výsledok. Veďte frézku plynulým a rovnomerným tempom proti smeru otáčania britov (nesúhlasné frézovanie). Príliš pomalý posuv môže spôsobiť pálenie dreva, príliš rýchly môže preťažiť stroj alebo viesť k hrubému povrchu drážky. Používajte bočný doraz alebo šablónu pre presné vedenie frézky.
Základný stavebný kameň pre presné drážkovanie
Drážkovacie frézy sú skutočnými "pracantmi" v arzenálu nástrojov pre hornú frézku. Ich jednoduchosť, univerzálnosť a schopnosť vytvárať presné a čisté drážky je činí nepostrádateľnými pre nespočet drevoobrábacích úloh, od konštrukčných spojov po dekoratívne prvky. Investícia do kvalitnej drážkovacej frézy so správnymi parametrami a dodržovanie bezpečných pracovných postupov je zárukou precíznych výsledkov a dlhodobej spokojnosti. Prezrite si našu ponuku a vyberte si drážkovacie frézy, ktoré vám umožnia realizovať vaše projekty s dokonalou presnosťou.